вівторок, 28 червня 2022 р.

                         Історичні віражі:                           

«Конституція України: від гетьмана до президента»

    Конституція України – це не лише Закон законів, це – серце, ядро подальшого розвитку і вдосконалення суспільства. Вона увійшла в суспільне життя як головний оберіг державності й демократії, гарант незалежності й соборності України.

    28 червня – День Конституції України – є єдиним державним святом, яке закріплено в самій Конституції України. 27 червня 1996 року парламент вирішив розглядати проєкт Конституції протягом одного засідання без перерв.

    Витоки української Конституції. Знаменита Конституція українського гетьмана Пилипа Орлика була опублікована ще на початку XVIII століття – в 1710 році. Документ встановлював права та обов’язки членів Війська Запорізького. І, за оцінками істориків, став однією з перших європейських конституцій Нового часу.

     З розпадом Російської імперії Україна отримала шанс на незалежність, яку спробувала реалізувати в тому числі і прийняттям власного Основного закону. Центральна Рада УНР затвердила Конституцію 29 квітня 1918 року. Цей день, на жаль, став останнім днем існування Центральної Ради – вона була повалена гетьманом Української Держави Павлом Скоропадським. Апарат Скоропадського і собі опублікував «Закон про тимчасовий державний устрій України» 5 – установчий документ, в якому закладалися основи української державності.

     З приходом радянської влади конституційний процес незалежної України припинився. Конституції УРСР публікувалися в 1919, 1929, 1937 і 1978 роках. Лише розпад Радянського Союзу дозволив країні відновити розробку власного Основного закону і затвердити його у 1996 році.

     За 21 рік до Конституції України було внесено 6 змін. Востаннє це відбулося 2 червня 2016 в розділі щодо правосуддя. 

    Ще 7 законопроєктів про зміни до Конституції були попередньо схваленими, але не прийнятими в цілому як закони або ветованими Президентом; один законопроєкт не розглядався на наступній сесії після попереднього схвалення. 

    День Конституції – одне із головних державних свят України. Адже Конституція є Основним законом України, який гарантує кожному громадянину права і свободи, а також визначає політичний устрій держави. 

    Кожен президент України складає присягу на вірність народу, поклавши руку на Конституцію та на Пересопницьке Євангеліє. Упродовж 1990-1996 рр. було запропоновано 15 проєктів Конституції України – від конституційної комісії, політичних партій та науковців. Міжнародна спільнота привітало ухвалення Конституції України та визнало її однією з найдемократичніших у світі.



Немає коментарів:

Дописати коментар