пʼятниця, 29 липня 2022 р.

                                                       Літні читання:                                                         «У книжок не буває канікул».

    Ще донедавна  в бібліотеках було досить тихо у літній час... Останніми роками бібліотеки стали місцем, де можна цікаво, корисно, а головне - весело провести свій літній відпочинок. І не обов’язково з табором відпочинку, але й просто завітавши з друзями до бібліотеки. Під час літніх канікул до  бібліотеки користувачі приходять з друзями, подругами, цілими компаніями. Навіть найцікавіший відпочинок не можна уявити без книжки. Фраза банальна, але ж справедлива – у книг канікул не буває!

 Літо, книга, я – разом вірні друзі

    Літо з бібліотекою – це найкраща можливість для дітей поринути у світ літератури, познайомитися з творчістю нових для них письменників, відкрити нових героїв, пізнати нові світи за допомогою он-лайн подорожей тощо. Літній відпочинок дітей – це не бездумне гаяння часу, байдикування. Цих золотих днів вистачить не тільки на сонце і на річку, на заняття спортом та рухливими іграми – а також на читання творів за програмою.

 
              Моя улюблена книга         Пригоду за пригодою, читаємо з насолодою

  Бібліотекарі заохочують дітей до читання влітку, адже це цікаво, весело та корисно. Для користувачів бібліотеки складено рекомендаційний список літератури «Читання  влітку». Літнє читання – чудовий час для розширення кругозору дітей та їх творчої уяви.

Книг веселі сторінки
  Найголовнішим у роботі є залучення дітей до читання з раннього дитинства, коли саме формується потреба у читанні і виховується любов до книги, і що саме ця категорія - не лише потенційні користувачі бібліотек, а й майбутнє країни. Книги, прочитані в дитинстві, запам'ятовуються на все життя, впливають на подальший розвиток і світосприйняття, формують певні норми поведінки. 

Відкрий свою Читалію

    Війна не знизила потребу дітей читати, вони  приходять беруть книжки, зокрема і з шкільної програми, з позакласного читання, зарубіжну і українську. А поміж тим діти старшого віку люблять фентезі, підліткову художню книгу. Приходять і батьки з дошкільнятами та молодшими школярами, кожному до вподоби своє – динозаври, автомобілі, принцеси. У нас кожен знайде книжку до душі І не важливо, що дитина ще не вміє читати. Адже діти так люблять слухати, коли їм читають, розглядати малюнки. Саме це і прищеплює любов до книжки.

                                                    Читаємо всією сім’єю

    В нашій в бібліотеці діє правило: дитина може бути собою. Ми нічого не нав’язуємо, адже діти навіть ще до народження вже є особистостями зі своїми схильностями, бажаннями, настроєм, а ті, що приходять до нас, тим паче. Тож якщо дитина хоче навіть тут посидіти в ґаджеті, може це робити. А може просто нічого не робити – сидіти, мріяти, думати посидіти, може поскладати конструктор чи пазли. А можна прийти з другом чи подружкою пограти в настільну гру. В нас можна робити все, звісно, в межах гарної поведінки.

         
Веселі дні мого дитинства                                             Малюємо літо

 Консультація безоплатної правової допомоги.

29.07.2022

    З початку повномасштабного вторгнення російського агресора на територію України з країни виїхали понад 7 млн. українців. Але багато людей не знають, в якому статусі вони можуть перебувати в Європейському Союзі і що потрібно робити.

                     


 Консультація безоплатної правової допомоги.

27.07.2022

    Країна вже не перший місяць живе в умовах війни. Наші захисники і захисниці мужньо боронять нашу землю. В той час як фахівці цивільної сфери не дозволяють занепасти державі. Зокрема, попри масштабне вторгнення агресора, банківська система України не призупиняла свою роботу ні на день, вона продовжує повноцінно працювати. Кожен українець пересвідчується в цьому, здійснюючи оплату товарів або послуг банківською карткою чи роблячи онлайн донати на потреби ЗСУ. Однак, є і певні вимушені обмеження. Детальніше розповідає директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у місті Києві Михайло Харін. 

    Так, заради надійності та стабільності функціонування банківської системи, 24 лютого 2022 року Правління Національного банку України прийняло Постанову № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (https://bit.ly/3aTS1Dm), якою визначаються основні правила роботи банків в умовах війни.

    Згідно з Постановою банки забезпечують роботу відділень в безперебійному режимі в умовах відсутності загрози життю та здоров’ю населення, але з урахуванням певних обмежень, які стосуються і зняття готівки

    Отож, в національній або іноземній валюті можна зняти готівкові кошти у розмірі до 100 тис. гривень на день, за винятком випадків, передбачених Постановою. Водночас, банкомати видають гроші, а інкасатори за можливості підкріплюють їх готівкою. Також важливим і досить корисним було і залишається те, що окрім зняття готівки у банкоматах, у разі гострої потреби, можна отримати її у підприємствах торгівлі, кожне із яких самостійно визначає ліміти видачі за один раз: від 500 гривень, але не більше 6 000 гривень.

    Важливо, що жодних заборон на безготівкові розрахунки в Україні Національний банк України не встановлював.

    Отже, не зважаючи на запровадження воєнного стану, банківська система працює, розрахунки з використанням карток здійснюються, працюють платіжні термінали. Також, як і раніше, можна поповнювати безготівково мобільний рахунок, сплачувати за житлово-комунальні послуги та здійснювати безготівкові перекази коштів.

    Якщо ви виїжджаєте за кордон і маєте готівку у національній валюті, то її краще завчасно зарахувати в Україні на свій картковий рахунок. Це можна зробити у працюючому відділенні банку, або з використанням платіжного терміналу із функцією прийому банкнот. Це в подальшому заощадить ваш час, а курс обміну в країні перебування буде максимально наближеним до офіційного, і вже іноземну валюту можна зняти в банкоматі, або далі за кордоном розраховуватися карткою.

    Як вже зазначалося, стосовно зняття коштів з валютного рахунку в Україні також є певні обмеження. Так, зняти грошові кошти в іноземній валюті з рахунку можна, але в обсязі, що не перевищує в еквіваленті 100000 гривень у день (без урахування комісії банку), крім випадків, передбачених Постановою.

    А от щодо зняття коштів з рахунків за кордоном, Національним банком України встановлено ліміт на зняття валюти з гривневих рахунків обсягом до 12500 гривень на кожні сім календарних днів. Водночас, зняття готівкових коштів з рахунку, відкритого в Україні в іноземній валюті, дозволяється в обсязі, що не перевищує 100000 гривень у день. Ці обмеження покликані запобігти виведенню капіталу за кордон. 

    Обмеження на продаж іноземної валюти (готівкової та безготівкової) відсутні. Конвертація долар/євро можлива лише у безготівковій формі. Продати іноземну валюту можна у відчинених відділеннях банків, операторів поштового зв’язку та у обмінниках і через онлайн-банкінг.

    Також, з початку війни внесено зміни до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо застосування їх окремих положень на період дії воєнного стану, якими, зокрема змінено певні правила роботи банків та небанківських фінансових установ, у тому числі тих, що надають послуги з кредитування.

    Ці зміни покликані полегшити ситуацію для українців-позичальників на час війни та на початок післявоєнного відновлення економіки, адже не всі позичальники в поточних умовах спроможні вчасно обслуговувати кредити.

    Відповідні зміни передбачають і звільнення від сплати штрафів за прострочення кредитів, і можливість запровадження кредитних канікул, і заборону збільшення відсоткової ставки за користування кредитом, окрім випадків, коли про це зазначено у кредитному договорі.

    А от щодо депозитів, то операції з вкладами можна проводити у відділеннях банків, що працюють. У випадку відсутності можливості особистого звернення до банку, таку виплату можна провести дистанційно через інтернет-банкінг із зарахування грошей на вашу платіжну картку. 

    Також, Національний банк України дозволив банкам із 21 липня 2022 року продавати безготівкову іноземну валюту громадянам у межах щомісячного ліміту 50 000 гривень (в еквіваленті) із подальшим розміщенням цих коштів як вкладу (депозиту) на строк від трьох календарних місяців без права дострокового розірвання договору банківського вкладу.

    Інформацію про роботу банківських відділень можна знайти на їх офіційних сайтах, а щодо ситуації в банківському секторі в цілому, то завжди актуальна інформація міститься на сайті Національного банку України (https://bank.gov.ua).





Консультація безоплатної правової допомоги.

20.07.2022

    Люди, які були змушені покинути 🏠 домівки через війну, можуть отримати від держави допомогу на проживання.
    
    Програма Єднання заради дії  спільно з Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України та Stabilization Support Services  підготували корисну інфографіку  📝 про це.
   
     Якщо маєте правове питання, звертайтеся до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 800 213 103
    За цим номером:
 Надаються консультації та роз’яснення з правових питань
 Можна отримати інформацію щодо розташування, номери телефонів та актуальну інформацію про режими роботи бюро правової допомоги.




четвер, 28 липня 2022 р.

 Історичний екскурс 

«Державність вимріяна поколіннями»

    28 липня цього року Україна вперше відзначає День української державності. Територія сучасної України формувалася поступово, протягом багатьох століть. Наші предки пройшли нелегкий шлях до створення власної, незалежної держави. Протягом усього періоду свого існування Україна знала і часи розквіту, і часи коли свобода здобувалась кров’ю. Сьогодні ми з вами пройдемо цей буремний шлях: від заснування Київської Русі аж до сьогодення.

 Київська Русь була тим фундаментом, з якого і розпочалося зведення української державності. Найбільшого розквіту Київська Русь досягла за часів правління Володимира Великого та Ярослава Мудрого. Най більшою справою Володимира вважають запровадження Християнства в Київській Русі. Князь Ярослав Мудрий сприяв зміцненню держави, припинив міжусобні війни.

    Наступна велика і визначна доба - це доба козаччини. Зародком нової української державності - козацької - стала Запорозька Січ. Їй були притаманні ознаки республіки і власна територія, система виборних органів влади, правові звичаї, військо. Запорозька Січ мала цілу низку ключових ознак державності у вигляді демократичної республіки. Вона залишила політичний слід у процесі створення української держави.

Важливим етапом формування державності можна вважати період Національно - визвольної війни (1648-1657 рр.) На звільнених від Польщі землях почала складатися українська козацька держава - Гетьманщина. 

    

    Україна в 1917 - 1920 рр. Серед документів Центральної Ради заслуговують на увагу 4 Універсали,що стали віхами на шляху розбудови української державності. IV Універсалом 9 січня 1918 р. проголошено незалежність УНР.

Радянська Україна За цей час було прийнято чотири Конституції - Конституція Радянської України 1919 р. Конституція УСРР 1929 р. Конституція УРСР 1937, 1978 рр.

    

    24 серпня 1991 року було ухвалено Акт проголошення незалежності України. 1 грудня 1991 року цей документ отримав всенародну підтримку.

     Після всього, що пройшов наш народ, після всього, чого ми навчилися за століття,українці ніколи не віддадуть своєї незалежності. І вже не зламаються зсередини, як це бувало не раз. Адже сьогодні ми нарешті маємо національну єдність - обов’язкову умову збереження державності.

 



                       

пʼятниця, 15 липня 2022 р.

     ВІРТУАЛЬНА МАНДРІВКА: 

   «ПІЗНАЙ СВІЙ РІДНИЙ КРАЙ»

                                      У всіх людей одна святиня,

                                      Куди не глянь, де не спитай

                                      Рідніше їм своя пустиня,

                                      А ніж земний в чужині рай.

                                      Їм красить все їх рідний край,

                                      Нема без кореня рослини,

                                      А нас людей без Батьківщини.                  

    Дорогі юні друзі, користувачі нашої бібліотеки, хочу з вами поринути у віртуальну мандрівку стежками нашої країни, нашого рідного краю. Земля, на якій ми живемо, зветься Україною, а народ, що живе на ній - українцями і говоримо ми українською мовою. Велика земля наша. Розкинулася вона на широкі простори, степи, гори, ріки, море. 

    Маршрут найперше пройде у столицю нашої держави - місто Київ. Багато в Україні є великих і красивих міст, містечок, селищ і сіл. Та найстарішим і найкрасивішим є Київ - столиця нашої країни.  Про назву Києва існують різні перекази і легенди. За мотивами однієї з легенд у місті споруджено  пам’ятник. У човні пливуть рікою три брати Кий, Щек, Хорив і їх сестра Лебідь. За легендою на честь старшого брата Кия  і названо місто Києвом.

    

    Центральною вулицею Києва є Хрещатик. Через усю країну несе свої води могутній Дніпро.  Дніпро - найбільша річка України, окраса Києва. Є в Україні і гори: Кримські і Карпати. Багато в нашім краї є лісів, де мешкає багато різних тварин, росте розмаїття рослин. Наш край, який Бог наділив родючою землею чарівною природою.

    Наша мала Батьківщин - це рідний бойківський край, мальовниче село - Небилів. Йому багато років. Перша легенда заснування села розповідає: «Це було давно. Монголо - татарські завойовники не могли більше тримати в покорі поневолене населення, яке щоразу наносило їм відчутних ударів. І от відбулася вирішальна битва (така битва дійсно відбулася в районі Рожнятівщини, під час якої завойовники були майже всі знищені). Кілька чоловік залишилися живими. Вони разом з місцевим населенням поселилися в тому місці серед дрімучих лісів, на березі бурхливої річки. Це поселення назвали НЕБИШ. Тільки значно пізніше цю назву змінили на НЕБИЛІВ. Тут чепурні і охайні оселі. Тут серце співає, тут рано сонечко встає, бо тут все своє.

                                    Село моє-частина України,

                                    Моє село- це неба голубінь,

                                    Моє село-це серця половина,

                                    Моє село-це зустріч поколінь.

    Україна - наша рідна земля. Земля краси, вишуканості та тендітності. Вона зігріває душу теплом та відчуттям рідного дому. Плекаймо її, бережімо її, примножуймо її надбання, будьмо гідними громадянами своєї країни. Нехай в кожного пломеніє непоборний вогник любові до своєї Батьківщини, до свого рідного краю.



 


субота, 2 липня 2022 р.

 ЇЇ поезія - це стан душі


Десь на моїй землі,

Десь на моїх полях

Золотиться колосся пшениці…

Зі штриками в зажерливих, жадних руках

Пруться хижі москалі до границі…


    Галина Голод народилася 30 червня 1922 року у Львові в сім`ї українських інтелігентів. Навчалася у гімназії й ліцеї. З 1939 року юнка вступила до лав ОУН і вже невдовзі очолює жіночу сітку ОУН при крайовому проводі у Львівської області. За завданням організації зачинає Український Червоний Хрест на Закерзонні. В 1949 році була переведена до начальника політично-виховного відділу Головного Військового Штабу УПА, головного ідеолога збройного підпілля Петра Федуна-Потави. З ним вона співпрацювала як літератор у законспірованому таборі в Карпатах всю зиму 1949-1950 років, аж до травневого дня 1950 року, коли Ретро Полтава відправив Марту Гай до «Тараса Чупринки».

    Марта Гай везла генерал-хорунжому, Головнокомандувачу УПА статті Полтави, пошту і свої літературні твори. Повстанці, засипані в горах снігами, без зв`язків, не знали про трагічну загибель Романа Шухевича. 5 березня 1950 року Марта Гай мала зустрітися з його зв’язковою у Львові, але зустрілася з кагебістами і не встигла застрелитися.

    Відбула важке слідство у тюрмі. Засуджена на 25 років, з них відбула 15 в більшовицьких концлагерях. А 5 років у стінах Володимирської тюрми – «Централки». У підпіллі, в тюрмі і таборах Марта писала. В її літературному доробку – вірші, поеми та прозові твори. Частина з них ще до тепер лежить під замками в архівах КДБ.

     Галина Голод повернулась в Україну в 1964 році. Замешкала в містечку Бурштин на Івано-Франківщині (у Львові їй було заборонено поселятися). Та вона продовжувала писати від зловісного ока зрадників та кегебістів. Коли почалися часи Національного Відродження (встановлення Незалежності України), її вірші. Поеми, публіцистичні статті, оповідання для дітей, її спомини стали друкуватися у журналах і газетах. В 1992 році у видавництві «Просвіта» в Івано-Франківську вийшов з друку автобіографічний роман у двох томах «Дорога». А 1995 року Галину Голод прийняли у члени Національної спілки письменників України. А до свого 80-річчя стала лауреатом премії імені Петра Полтави. Остання її книжка вийшла «Антологія Духа» вийшла друком в 2001 році.

    А 2 січня 2003 року на 81 році життя після тяжкої та довготривалої недуги Галина Голояд (Марта Гай) – померла. Поховали її у Києві.

Перейду по калиновім мості

Через моє життя

Щоб прийти із минулого в гості

У нове майбуття.

Щоб перенести віночки світанків

Із нездійснених снів

І підняти кроваві підранки

Весняних солов`їв.