пʼятниця, 29 січня 2021 р.

 

                                           Крути… Подвиг і трагедія


      Щороку, 29 січня, кожен українець схиляє голову перед пам’яттю про тих, хто в далекому 1918 році боронив незалежність України ціною власного життя.  
     29 січня 1918 року на залізничній станції Крути в Чернігівській області 300 київських студентів, захищаючи підступи до Києва, вступили в нерівний бій з шеститисячною армією більшовиків під командуванням Михайла Муравйова, яка серед інших вела наступ на Українську Народну Республіку.
Точна кількість загиблих студентів офіційно ніде не зафіксована. За свідченнями учасників подій, було вбито більше 250 осіб з українського боку. Відомі імена тільки 27 студентів, яких взяли в полон і розстріляли. Їхні тіла пізніше були урочисто перепоховані на Аскольдовій могилі в Києві.

Любіть Україну, як вірні сини,

Віддати життя їй готові,

Як юні сини, що життя віддали

Під Крутами всі, як герої.

        В бібліотеці с. Небилів діє книжкова-пізнавальна викладка літератури "Крути…Подвиг і трагедія", присвячена цій трагічній даті в історії України.




вівторок, 12 січня 2021 р.

Свято Різдва – найкрасивіше зимове свято.

             


           Свято Різдва – найкрасивіше зимове свято. Це свято приходить до людей морозної ночі в годину опівнічної храмової служби в сяйві свічок, у світлі зірок і гучному співі хору. Звуки дитячих голосів, що славлять Бога, як ангельський глас, наповнюють торжеством Всесвіт. Небо і земля славлять Різдво Христове. На землі, хоча б ненадовго, запановує мир, а серця сповнюються доброю волею. В повітрі літає дух Різдва…

        Тиждень по коляді, напередодні Нового року українці святкують щедрий вечір. За християнським календарем – це день преподобної  Маланки, а вже зранку наступного дня свято Святого Василя. В народній традиції обидва свята об’єднались. От і маємо Щедрий вечір або Маланки.

Нарешті надходило третє велике свято – Водохреща. Цим дійством і завершувалося багате різдв'яно - новорічне святкування. Зранку, 19 січня, святять воду. Цей день називають Водохреща, богоявлення, Йордана. Починається свято з вечірньої, яка триває всю ніч. Слово Водохреща нам підказує, що в цей день хрестять (святять) воду. Люди набирали ту цілющу водичку і берегли цілий рік.

       


                Кожен із нас, українців, кожна українська сім’я, родина повинні відроджувати і примножувати ті призабуті звичаї, традиції, вірування у своїй родині, наповнювати переддень Христового Різдва радісною, світлою, чарівною атмосферою.