вівторок, 15 липня 2025 р.

 Година історії

«Державність – найцінніший скарб українського народу»

    15 липня Україна відзначає День Української Державності, встановлений Указом Президента України від 24 серпня 2021 року № 423 з метою утвердження понад тисячолітніх традицій українського державотворення.  Історія нашого державотворення сягає своїми витоками української середньовічної держави Русь, центром якої був Київ. Прийняття Київським князем Володимиром у 988 році християнства стало для України цивілізаційним вибором. Це сприяло піднесенню культури, освіти, дало поштовх розвитку кириличної писемності. Саме у день вшанування пам’яті видатного державотворця Київського князя Володимира Великого та у День Хрещення Київської Руси –України  встановлено День Української Державності.

     В селі Слобода Небилівська пройшла година історії «Державність – найцінніший скарб українського народу», оформлено викладку літератури.

    День Української Державності нагадує нам про тисячолітню історію державотворення нашої країни. У це свято ми згадуємо всі етапи нашого державотворення – від Русі до сьогодення, і всіх, хто доклав зусиль, щоб Україна існувала як незалежна, демократична держава.

    Ядром державності є воля до самовизначення, історичний досвід народу, його менталітет і правові традиції. А держава – це спосіб забезпечення і запорука цілісного існування нації.    

    Історія українського державотворення сягає своїми витоками середньовічної української держави Русь, центром якої був Київ. Саме Русь заклала фундамент державницьких традицій українців. Звідси родом герб, грошова одиниця, а, головне, Київ як політичний і культурний центр України.

    Традиції Русі у розбудові загальноєвропейського культурно-релігійного простору продовжили, зокрема, Руське королівство, Українська козацька держава - Військо Запорозьке, Українська Народна Республіка, Західноукраїнська Народна Республіка, Українська Держава гетьмана Павла Скоропадського, Карпатська Україна та сучасна незалежна Україна.

    Впродовж тривалої історії українці не полишали боротьби за свободу та здобуття державності. Першу в ХХ столітті незалежність Україна проголосила 22 січня 1918 року. Актом 24 серпня 1991 року відновила її. 

    Кілька разів у ХХ столітті Україна здобувала суверенітет і втрачала його через внутрішні незгоди під час зовнішньої агресії. Національна єдність – обов’язкова умова збереження державності.

    Реальна історія спростовує фейки російської пропаганди, буцімто українці та росіяни – єдиний народ чи Україна – штучна нежиттєздатна держава. Тому нинішня війна – це не лише боротьба за майбутнє нашої держави, а й за право на власні історію та ідентичність.





 УКРАЇНСЬКА ДЕРЖАВНІСТЬ: 

ЕТАПИ СТАНОВЛЕННЯ

    Історія України - це фактично історія боротьби українського народу за свою державу та здобуття незалежності. Сьогодні, 15 липня, Україна відзначає День Державності. 

Етапи становлення української державності:

Перший - Київська Русь , Галицько-Волинське князівство.

    З IX  століття по 30-ті роки XIII століття Київська Русь була однією з найбільших і наймогутніших держав Європи.

    Однак уже в XII–XIII столітті князівські міжусобиці, свавілля боярства, татаро-монгольське нашестя послабили, а згодом призвели до повного розпаду Київської Русі. На її руїнах постали фактично незалежні держави, однією з них стало Галицько-Волинське князівство, де продовжували розвиватись традиції Української держави. Але в другій половині XIV століття князівство припинило існування.

Другий - Запорозька Січ та Українська козацька держава (Гетьманщина).

    Приєднання українських земель до Речі Посполитої й встановлення тут тяжкого соціально-культурного становища зумовили численні повстання і врешті призвели до Національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького. Її можна порівняти з революціями, які в XVII–XVIII століттях охопили всю Європу.

    Війна призвела спочатку до виникнення української державно-політичної автономії (у складі Речі Посполитої), а згодом - до незалежної Української козацької держави.

    Держава проіснувала понад сто років - із середини XVII - до кінця XVIII століття. Попри приєднання до Московської держави у 1653-1654 роках, вона ще тривалий час продовжувала зберігати всі ознаки державності - територію, органи публічної влади, армію, судову систему, право.

Третій - УНР за Центральна Рада, Українська держава за Павла Скоропадського, УНР за Директорії та ЗУНР.

Наступний етап національно-визвольної боротьби за державу припадає на 1917-1921 роки. Через розпад Російської й Австро-Угорської імперій український народ знову став на шлях державного відродження.

    Після тривалого історичного періоду русифікації, український народ відновив свою незалежну державу. У той час Україна пережила різні форми національної державності:

Українську Народну Республіку за Центральної Ради

Українську державу - Гетьманат Павла Скоропадського

Українську Народну Республіку за Директорії

Західно - Українську Народну Республіку

Четвертий - сучасна Українська держава.

    24 серпня 1991 р. Верховна Рада УРСР ухвалила Акт проголошення незалежності України. Насправді ж, відбулося відновлення державного суверенітету, за який українці змагалися протягом багатьох століть. 1 грудня 1991 р. на Всеукраїнському референдумі український народ абсолютною більшістю голосів підтвердив прагнення жити в незалежній державі.

    У 2013-2014 рр. під час Революції Гідності українці відстояли ще й європейський шлях розвитку і засвідчили готовність боротися за нього як за самостійне право вибору та свободи. Натомість Росія, втративши можливість контролювати та використовувати Україну, вдалася до злочинної військової агресії. Вона анексувала Автономну Республіку Крим та окремі райони Донецької та Луганської областей.

    У 2014-2016 рр. Україна зупинила вторгнення російської регулярної армії та зберегла державність. І нині, у 2022 – 2025 рр., ми не лише боремося з Росією, а і перемагаємо її – як силою зброї на фронті, так і на міжнародній арені. Попри перевагу ворога, українці зупинили агресора і продовжують рух у напрямі європейської та євроатлантичної інтеграції.



 


четвер, 10 липня 2025 р.


 Літературні читання на природі

"В гостях у казкового літа"

    Літо - найулюбленіша пора  усіх дітей, адже це канікули, відпочинок, розваги. Найголовніше завдання бібліотеки під час літніх канікул - це організація дозвілля та залучення дітей до читання з раннього дитинства. 

    Бібліотекарем, села Слобода Небилівська, було організовано літературні читання на природі «В гостях у казкового літа». Маленькі користувачі мали можливість на природі, на свіжому  повітрі читати книги, погратися у різноманітні ігри та просто поспілкуватися.