Меню

Історія села Небилів

      Історія розповідає про тяжку і водночас драматичну долю одного з сіл Рожнятівщини - Небилова. Розташоване село за 17 км від районного центру. Через село проходить автомагістраль, яке веде до гірського села Осмолоди.
     

      Село Небилів виникло в XVI ст., близько 1546 року. В народі збереглося кілька, причому різних, варіантів переказів про заснування села: пов’язують їх з татарською навалою, з масовими втечами пригноблених селян від сплати феодальних повинностей польським панам в глухі ліси і створення там вільних поселень.
     Перша легенда заснування села мотивується такою розповіддю: "Це було давно. Монголо-татарські завойовники не могли більше тримати в покорі поневолене населення, яке щоразу наносило їм відчутніх ударів. І от відбулася вирішальна битва (така битва дійсно відбулася в районі Рожнятівщини, під час якої завойовники були майже всі знищені). Кілька чоловік залишилися живими. Вони разом з місцевим населенням (приблизно 40 чол.) поселилися в тому місці серед дрімучих лісів, на березі бурхливої річки. Це поселення назвали НЕБИШ. Тільки значно пізніше цю назву змінили на Небилів."
       Про існування села Небилів згадував письменник прикарпатського краю Степан Пушик. Ось як він пише: "Золотоординці у Перегінську мали свій брід, через який переганяли бранців. Тут і погромлено зайд хана Батия, їм не вдалося перебратися через річку Лімницю і знищити село, яке дістало ймення Небилів".
      Походження села слід, очевидно, пов’язувати зі старослов’янським словом "бити". Перші поселенці, які заснували поселення, напевно, з Львівщини або із Закарпаття, говорили про село, якого раніше біля Перегінського «не било», тобто не було.
      Інші легенди говорять, що село Небилів існує вже більше чотирьохсот років. Першим засновником поселення був утікач від польських магнатів Небилович, який шукав порятунку і захисту серед непрохідних лісів.
      Небилів – перше українське село, яке увійшло в історію трудової еміграції з Галичини до Канади. 7 вересня 1891 року канадський пароплав «Орегон» подолав за два тижні відстань між Європою і Канадою. Серед пасажирів були двоє жителів Небилова – Іван Пилипів та Василь Ілиняк. Після них до Північної Америки подалися 120 родин - третина села.Солоним потом і власною крівцею скропили вони землицю, переборювали неймовірні труднощі, аби на чужині утвердити своє буття, здобути те, до чого так палко прагнули.


          До Небилівської сільської ради належить також села Слобода Небилівська і Ловаги.
с. Слобода Небилівська
      Село знаходиться за 21 км від районного центру. Виникло поселення в 1765 році як слобода - поселення, жителі якого звільнялися від феодальних повинностей. Первісна назва Слобідка. 
с. Ловаги
      Лова́ги - село Рожнятівського району Івано-Франківської області. Засноване 1546 р. Село Розташоване біля заказника «Турова-дача». Тут росте рідкісна для Прикарпаття сосна звичайна на оліготрофних болотах. Повз село протікає річка Луква, Турова і Лімниця.


      Назва села, за переказами старожителів, походить від назви одного турецького наймення Ловаги, який начебто за давніх часів виловлював і відправляв людей татарам в так званий ясир. Після тяжких боїв з монголо-татарами він втік в ліс, де й поклав собі колибу, а згодом і хату. А вже за панської Польщі людям дозволялося йти на хутори і будувати будинки. Охочих було не багато. Та деякі жителі Небилова пішли на необжиті землі, там і збудували собі будинки. Так виникло село, отримавши назву Ловаги.

Немає коментарів:

Дописати коментар