Меню

вівторок, 31 травня 2022 р.

 

Консультація безоплатної правової допомоги

27.05.2022р.

    Війна диктує роботодавцям особливі вимоги до зберігання 📄📄📄документів, зокрема трудових книжок. Цілком зрозумілі побоювання співробітників щодо надійності такого зберігання, враховуючи те, як швидко й жахливо розвивалися події на початку ☠️російської агресії. Що з цього приводу говорить законодавство?

    Зазначимо, що жодних особливих умов зберігання трудових книжок працівників правовий режим воєнного стану не визначає. Змін з цього приводу у законодавстві немає: зберігати трудові книжки працівників має підприємство, на якому вони працюють, обов’язково видавати трудову книжку потрібно  лише у разі, якщо працівник звільняється (п.3 постанови Кабміну від 27.04.1993 №301 «Про трудові книжки працівників»).

    ☝️ Як допускається діяти в умовах воєнного стану

    Державна служба України з питань праці у своїх роз’ясненнях від 17.06.2021 зазначила, що роботодавець не зобов'язаний видавати  працівникам трудові книжки, проте відсутні підстави відмовити працівнику у видачі такої трудової книжки на його вимогу. Таку вимогу бажано оформити у вигляді 📄заяви.

    У разі видачі трудової книжки працівнику на його вимогу, працедавець знімає з себе відповідальність за збереження трудової книжки. Робиться це в інтересах працівника, який може через небезпеку змінити місце проживання, виїхати, влаштуватись за строковим трудовим договором за сумісництвом тощо. І краще, якщо трудова книжка буде у нього на руках.

    ⚙ Алгоритм видачі трудової книжки працівнику

    1⃣ працівник звертається до роботодавця з заявою, в якій просить видати йому трудову книжку з обґрунтуванням необхідності такої видачі;

    2⃣ роботодавець заводить додатковий журнал обліку тимчасово виданих трудових книжок (довільної форми), де працівник розписується в отриманні та поверненні трудової книжки.

    Окрім того, згідно зі ст. 7 ЗУ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», у разі перебування підприємства в районі активних бойових дій роботодавець самостійно вирішує питання зберігання кадрових документів і може приймати рішення про видачу трудових книжок працівникам під підпис. Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) затверджується наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

    🟡 Отже, видача трудової книжки на руки здійснюється з метою її збереження, адже в умовах війни ніхто нічого гарантувати не може. Роботодавець не може примусово видати трудову книжку на руки проти бажання самого працівника. Проте, в разі знищення трудової книжки через бойові дії працівник отримає чимало клопоту щодо відновлення даних при виході на пенсію, а роботодавець навряд чи понесе відповідальність, адже ми всі зараз живемо в умовах війни, що визнано форс-мажорною обставиною.






















 Консультація безоплатної правової допомоги

26.05.2022р.

    7 травня 2022 року набрав чинності 📃Закон України від 21 квітня 2022 року № 2220-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо деяких питань функціонування сфер зайнятості та загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в період воєнного стану» на період дії воєнного стану, яким внесено зміни до законів України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», «Про зайнятість населення» та «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». 

    Згідно з цими змінами, безробітний може отримувати допомогу, не відвідуючи центр зайнятості. Станом на сьогодні зробити це можливо за допомогою електронних сервісів Державної служби зайнятості України або мобільного застосунку "Дія".

    Державна служба зайнятості України розробила покрокову інструкцію (https://bit.ly/39POQvx) для отримання статусу безробітного, а також альтернативні способи подачі заяви для громадян, які перебувають на території бойових дій або на тимчасово окупованій території:

    🔸 можна заповнити відповідні заяви онлайн та надіслати через електронні сервіси Державної служби зайнятості України: про надання/поновлення/призначення статусу безробітного, виплату допомоги по безробіттю;

    🔸 якщо можливості заповнити заяви онлайн немає, можна їх завантажити, після чого роздрукувати, заповнити, підписати, сфотографувати та відправити в електронній формі Державній службі зайнятості України. У темі листа слід обов’язково вказати слово «реєстрація», прізвище, ім’я, по батькові.

    Виплата допомоги по безробіттю може здійснюватися без особистого відвідування безробітним, який перебуває на тимчасово окупованій території або на території, на якій ведуться бойові дії, центру зайнятості населення, за умови підтвердження безробітним наміру перебування у статусі безробітного будь-якими засобами комунікації, у тому числі електронними, не рідше ніж один раз на 30 календарних днів. У областях, де центри зайнятості не можуть забезпечити фінансування допомоги, перерахування коштів здійснюється АТ «Ощадбанк» на банківський рахунок заявника або шляхом переказу через міжнародну платіжну систему «My Transfer».

    Детальніше про це, а також про те, як внутрішньо переміщеній особі отримати статус безробітного на безпечній території Україні, читайте на нашому сайті: https://bit.ly/3wII2J9





вівторок, 24 травня 2022 р.

                               24 травня -                                                  день слов'янської писемності та культури.

    Щорічно 24 травня, у день вшанування пам’яті святих рівноапостольних Кирила й Мефодія, українці разом з усіма іншими слов’янськими народами відзначають День слов’янської писемності й культури. Це свято символізує цивілізаційне торжество слов’янства, його національну самобутність, об’єднує суспільство та долучає кожного з нас до безцінної культурної спадщини. Слов’янська писемність, основи якої заклали Кирило й Мефодій,  була створена в IX столітті, близько 862 року.

    Святі Кирило та Мефодій займалися і просвітництвом: перекладали слов’янською мовою богослужебні книги, самі писали оригінальні твори, проповідували православ’я, виступаючи проти німецького католицького духовенства, відкривали при церквах школи, готували учнів. Своєю діяльністю брати заклали підвалини оригінальної слов’янської писемності й літератури, сприяли розвитку освіти та культури слов’янських народів.

    Культура та писемність – основа існування будь-якого народу, його «генетичний код» та національна скарбниця. Століттями наша культура розвивалась та зрощувала геніїв в різних галузях мистецтва. Це такі, як Тарас Шевченко, Микола Лисенко, Ілля Рєпін та багато інших. Українські митці своєю творчістю прославляли нашу державу в усьому світі.

    Тож цінуймо слово, бережімо його, пам’ятаймо, що писемність – це одна з основ нашого національного єства. Вшановуючи пам’ять братів-просвітителів рівноапостольних Кирила й Мефодія, згадаймо наше духовне коріння, наповняймося особливими почуттями до рідної мови, шукаймо опору у слові.



                              Викладка літератури                       ,,Українці – нація героїв”

23 травня – День Героїв в Україні!

    День Героїв - щорічне свято в Україні, встановлене на честь українських вояків - борців за волю України, передовсім всіх тих, хто в різні часи боронили та боронять кордони нашої країни. Кожне покоління народжує своїх Героїв, ми маємо знати і пам’ятати кожного з них!

    Українські Герої - це українці, які жили в різні епохи й захищали рідну землю. Вони ставали до лав руських дружин великого князя Святослава і короля Данила, козацьких полків Богдана Хмельницького, Івана Мазепи, Івана Виговського, Української Галицької Армії Мирона Тарнавського, Січових стрільців Дмитра Вітовського, а також Армії Української Народної Республіки Симона Петлюри, Організації Українських Націоналістів Євгена Коновальця і Степана Бандери, Української Повстанської Армії. Сьогодні ж це свято всіх захисників України від російської орди.

    Українські герої – це прості люди, жінки та чоловіки, хлопці та дівчата, діти та літні люди, які стали до лав на захист України

    Наш святий обов’язок - продовження боротьби у якій віддали своє життя воїни УПА, Герої Небесної Сотні, воїни АТО. Честь і слава тим, хто нині стоїть на рубежах і оберігає наш спокій. Слава Героям!



неділя, 22 травня 2022 р.

 Онлайн – подорож: 

«Чи знаєш, ти, європейські країни?»

     Сьогодні ми з вами вирушаємо в подорож шляхами країн Європи. Європа – один із центрів сучасної науки, техніки та технологій. На долю європейців припадає більше половини світового національного доходу та більша частина промислового виробництва. Європа – найцінніша скарбниця досягнень та пам’ятників культури. Європа – це багаторічна історія, досвід, політичні, духовні традиції європейських народів. Сучасне завдання всіх мешканців – об’єднати зусилля у боротьбі за мир та безпечну Європу, за збереження неоціненної спадщини європейської культури та цивілізації.

Починаємо знайомство з країнами Європи. 

Україна.

     Україна розташована у центрі континенту. Національний Гімн України – символ нашої державної єдності. Його більш як півстоліття тому написали поет П. Чубинський та композитор М.Вербицький.
    Символом України є кетяги калини та верба. Вишиті рушники відомі в усьому світі. Вони прикрашають стіни світових організацій, які знаходяться в Європі.

    Україна бажає стати повноправним мешканцем давньоєвропейського дому, справедливо вважаючи, що має на це право, своєю історією, географічним розташуванням і внеском, який наш народ зробив у континентальну справу впродовж багатьох віків свого існування та боротьби.

 Найближча сусідка України - Польща. 

    Її історія тісно переплітається у різні часи з нашою державою. Що нам відомо про цю європейську державу? Польща - індустріально-аграрна держава, етнічний склад населення якої більше 98% - поляки. Сучасна культура поляків ґрунтується на старих народних традиціях.

     Главою держави в Польщі є президент. Вищий законодавчий орган - Національні збори, які складаються з двох палат. Основний Закон держави - Конституція, ухвалена в 1997 році. Столиця - місто Варшава. Величезний внесок в загальну європейську музику здійснили польські композитори: Ф. Шопен, М. Огінський....

     Слід зазначити, що польський національний костюм схожий на український. Він прикрашений вишивкою, аплікацією, мереживом. Це підтверджує, що всі ми - європейці.

Швеція.

     Наступна країна теж цікава своїми традиціями. Швеція, як і Україна, має жовто-блакитні кольори національного прапора, який затверджений це в 1620 році, а 6 червня в країні святкують День шведського Прапора. 

    Герб країни - це герб королівської династії: щит поділено на 4 частини, на цьому зображено 3 корони і «лев Фолькунгів».

    Оскільки Швеція багата на ліси, то в цій країні розвинута деревообробна промисловість. У ній багато річок, енергія яких захована в гірських потоках і водоспадах.

     Найулюбленіше свято - ласування раками, яке проводиться наприкінці літа. Традиція їсти раків перетворилася на ритуальну трапезу, доповнену різними прикрасами: паперовими ліхтариками, кульками, свічками.

  Цікаву історію має Австрія.

    Австрія - держава центральної Європи. Столиця - Відень. Офіційна мова - німецька. Найбільше офіційне свято 26 жовтня - Національне свято Австрійської Республіки.

     За формою державного устрою Австрія є федерацією, яка включає 9 федеральних земель. Вона є членом ООН (з 1995 р.) та багатьох інших міжнародних організацій. Дипломатичні відносини України з Австрією встановлено 24 січня 1992 року.

     Напевно, немає на світі такої людини, яку танець може залишити байдужою, серед більшості танців вальс є найулюбленіший. Дякуючи своїй пластиці, яка поєднується з дивовижною легкістю, витонченістю і плавністю рухів, при відносній простоті широких ковзних танцювальних па він швидко завоював величезну популярність. А зародився він саме в цій прекрасній країні.

     Хто не знає цих чарівних мелодій? Музика в Австрії лунає в багатьох містах. В першу чергу, у Відні, там, де відбуваються бали, танцювальні вечори, а ще на Батьківщині Моцарта - у Зальцбурзі.

Тепер мова піде про Велику Британію. 

    Велика Британія - держава на північному заході на Британських островах. Столиця - Лондон. Державна мова - англійська. Національне свято -день народження королеви.

     За формою державного правління Велика Британія - парламентська монархія. Велика Британія - член НАТО з 1949 року, член ООН - з 1945 року, Європейського Союзу - з 1957 року. Хоча вона вийшла з Європейського Союзу, вона залишилася частиною Європи. Дипломатичні відносини з Україною встановлені 10 січня 1992 року. 

    Англія подарувала світу багато цікавих і самобутніх письменників і поетів: Вільям Шекспір, Роберт Льюїс Стівенсон, Чарлз Байрон, Вальтер Скотт, Джонатан Свіфт, Даніель Дефо. Створені англійськими митцями романи «Айвенго», «Острів скарбів», оповідання про Шерлока Холмса ввійшли скарбницю світової літератури, а образ народного месника Робіна Гуда до сьогодні є втіленням ідеального героя.

      Ось вона – Європа, зі своєю історією, мальовничою природою, працьовитими людьми. Сьогодні можна ще багато говорити про традиції, звичаї європейців. Ми повідали вам: тільки малесеньку часточку про їхнє життя. А вам побажаю самим: більше читати, подорожувати, знайомитись з цікавими людьми.


четвер, 19 травня 2022 р.

    Фото знайомство

"Чарівний світ вишиванок"

    Вишиванка – своєрідний унікальний код українського етносу. Вона яскраво відображає особливу національну традицію народу. Тож не дивно, що існує свято, присвячене їй. Всесвітній день вишиванки відзначається щороку в третій четвер травня. Цього року воно припадає на 19 травня.

Одягнімо вишиванки, друже,

Хай побачить українців світ –

Молодих, відважних, дужих,

У єднанні на сто тисяч літ!

     Вишиванка – це не просто сорочка – саме у вишивці закладено маса сенсу: обережна вишивка, весільна і просто ошатна, яка принесе здоров'я і багатство. Колись вишита українська сорочка з льону вважалася символом здоров'я та краси, щасливої долі й родової пам'яті, любові та святковості, оберегом і захистом від злих очей й поганого слова . Це свого роду святиня і місточок між поколіннями.

    Вишиті рушники здавна були поширені на Україні як неодмінний атрибут народного побуту, весільної і святкової обрядовості, як традиційна окраса селянського житла. Важливі події в житті народу ніколи не обходились без рушників, які, крім декоративного навантаження, мали великий образно-символічний зміст. У всьому декоративно-прикладному мистецтві немає іншого такого предмета, який би концентрував у собі стільки різноманітних символічних значень.

    Вишитий український рушник пройшов крізь віки і нині щедро розстелений для всіх, хто не черствіє душею, близьким і далеким друзям і гостям. То ж нехай цей символ завжди буде у Вашій оселі, як ознака великої любові і незрадливості.              





      

неділя, 8 травня 2022 р.


 Якщо говорити між нами,

То все починається з мами 

І казочка перша у світі,

І сонячна подорож в літо.

     Найперші легенькі сніжинки  

І сяюче диво – ялинка.

     Від мами – і літери, й слово,

   І зроблена разом обнова….

Якщо говорити між нами,

   То все починається з мами.

    У останній місяць весни, у травні, коли природа Мати виряджає свою доню Землю в пишному уборі весняних квітів у дорогу життя, праці й радості, Україна відзначає надзвичайно світле свято – День матері.

    Матір – продовжувачку роду, шанували в усі часи. Одним з найдавніших свят, присвячених матері, вважається фестиваль на честь богині Реі, дружини бога Кроноса та матері численних богів і богинь, який відзначали навесні в Стародавній Греції.

    1928 році вперше День матері відсвяткував Союз українок Канади, а в 1929 році свято прийшло до Галичини. 

    У 1939 свято заборонила радянська влада. З 1990 року завдяки зусиллям громадських організацій, зокрема Союзу українок, свято Матері повернулось в Україну. Святкування Дня матері в Україні введене в 1999 році Указом Президента. Відзначається свято кожної другої неділі травня.

 Мама! Немає милішого слова –

              Ти ж бо життя, і творіння, й основа,

  Пензель, перо надихались Тобою,

     Вічна Ти в пісні – з болем, любов’ю.

    Матір  відкриває перед дитиною великий світ, рідну землю. У  його  вуста  вона  вкладає  рідну  мову, що увібрала  багатства  розуму,  думки  й  відчуття  поколінь. Вона  наповнює  його  життя  духовною  силою, допомагаючи  осягнути  вічні  цінності.

  Ти мені читаєш книжку, хочеш розуму навчити.

          Ляжу спати – ходиш нишком, все боїшся розбудити.

Захворію хоч легенько – цілу ніч не будеш спати.

Тож дозволь тебе, рідненька, за усе поцілувати.

    Умійте цінувати любов  матері. Будьте дбайливі до цієї любові. Не ображайте її випадковою грубістю, різким словом, неслухняністю. Адже лише мама думає про нас завжди і скрізь. Тільки мама завжди приймає нас такими, які ми є. Серце її завжди з своєю дитиною.

    Мати – порадниця і рятівниця, її сердечність, ніжність, душевна теплота – особливі. Таких нема ні в кого. Материнська любов не знає зради. Вона довічна, непідкупна, істинна. Скільки б років нам не було, ми для неї залишаємось дітьми. У дорослому віці ми чуємо в душі мамин голос. Тож низький уклін тобі, рідна ненько!

    Ти навчаєш нас жити за законами Любові і Правди. Ти допомагаєш нам на складних дорогах життя, оберігаєш від біди. І ми вклоняємося перед любов'ю і добротою, перед мужністю і ніжністю вашою. Дай вам Бог здоров'я на Многії літа!